Studia podyplomowe są wynikiem współpracy i umowy pomiędzy Politechniką Poznańską i Akademię Pożarniczą w Warszawie, przy inicjatywie i pomocy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

Studia są objęte patronatem Komendanta Głównego PSP.

Studia podyplomowe mają na celu kompleksowe przygotowanie słuchaczy do wykonywania praktycznych czynności w zakresie szeroko rozumianej tematyki bezpieczeństwa pożarowego. Wiedza przekazywana podczas studiów może być wykorzystana w procesie zatwierdzania projektów i potwierdzania bezpiecznego wykonania budynków, jak również podczas wykonawstwa i użytkowania/zarządzania budynkami. Studia prezentują wiedzę, umiejętności i postawy niezbędne dla osób zajmujących się bezpieczeństwem pożarowym. Poza standardowym zakresem wiedzy związanym z przepisami, treści zostały istotnie rozszerzone o wiedzę i umiejętności leżące w kompetencjach inżyniera budowlanego. Zwłaszcza w kontekście nowoczesnego podejścia do projektowania skupiającego się na definiowaniu własności użytkowych systemów przeciwpożarowych i obiektów budowlanych. Przybliża się metodykę projektowania konstrukcji budowlanych według standardów Eurokod oraz kwestie związane z modelowaniem komputerowym zjawisk pożarowych w budynkach.

     Opiekę merytoryczną i naukową nad studiami sprawują uczelnie wyższe PP i APoż, a organizacyjną PP, APoż i KWPSP.
Program studiów został skonsultowany z samorządnymi stowarzyszeniami zawodowymi:
– Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Pożarnictwa SITP i Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa PZITB
Studia składają się z dwóch semestrów. Łączna liczba zajęć programowych wynosi 238 godzin. W czasie studiów przewidziano 15 dwudniowych zjazdów odbywających się w soboty i niedziele (jeden zjazd piątek, sobota, niedziela), nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Zajęcia będą odbywać się w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, seminariów/projektów w Politechnice Poznańskiej w Poznaniu – Campus Warta, ul. Piotrowo i w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie przy ul. Słowackiego oraz w laboratorium pożarowym Instytutu Techniki Budowlanej w Pionkach k/Warszawy.


Studia kończą się uzyskaniem świadectwa wydawanego wspólnie przez Politechnikę Poznańską i Akademię Pożarniczą w Warszawie (podwójne świadectwo).

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest zaliczenie na oceny pozytywne zajęć objętych programem studiów, zdanie egzaminów przedmiotowych oraz zdanie egzaminu końcowego.